Proč lanýže tak silně voní?

02.06.2020
Lanýžový trh Francie.
Lanýžový trh Francie.


Lanýž svoje plodnice ( hlízy ) vytváří, na rozdíl třeba od hřibů, pod zemí. Nejčastěji v hloubce 0 - 30 cm. Zmiňovanému hřibu stačí k rozmnožení vítr, který roznese spory z jeho klobouku po širém okolí.

Lanýž na to musí daleko rafinovaněji. Vzhledem k umístění jeho hlíz pod povrchem, mu vítr nijak nepomůže. Proto si vytvořil velmi pronikavou vůni a chuť, kterou lidé tolik oceňují.

Především ji však oceňuje vysoká a černá zvěř, která lanýže vášnivě miluje. Zajišťují to vonné látky příbuzné zvířecím feromonům a překvapivě i lidským. U některých druhů lanýžů se popisují výrazně afrodisiakální účinky, zejména na ženy.

Vraťme se do lesa, kde divočák svým neuvěřitelně citlivým čichem ucítil z půdy vůni lanýže. Okamžitě začne rýt zem a nepřestane, dokud se k lanýži nedostane a nepochutná si na něm. Správně tušíte, že místo větru, jako v případě hřibu, je u lanýže k dopravě použito nohou. V tomto případě divočáka, který ve formě exkrementů vyloží lanýže na více či méně vzdáleném místě od jeho původního výskytu.