Lanýže rostou i v ČR
V rámci grantového výzkumu ČR, který pro Akademii věd vedl doc. Gryndler, bylo identifikováno v České republice 16 druhů lanýžů. Několik z nich patří mezi kulinářsky cenné. Většina lanýžů je v ČR velmi přísně chráněna pod velkými pokutami a jejich sběr (správně lov, lanýže se jako jediná houba loví) je vyloučen.
V minulosti údajně pořádali do ČR nájezdy lovci lanýžů z okolních zemí, nicméně v současné době je většina lokalit výskytu lanýže známá ochráncům přírody a velká část lokalit je již naštěstí zajištěna fotopastmi.
Pro pěstování lanýžů v ČR jsou jako nejvýce vhodné samozřejmě lanýže, které se zde i přirozeně vyskytují tedy:
Lanýž burgundský - T. aestivum uncinatum, lanýž letní - aestivum aestivum a lanýž Borchiúv - T. borchii.
Existují historické záznamy o pěstování lanýžů v ČR šlechtou a bohatými továrníky. Většinou tak činili pro účely své kuchyně.
Rovněž existují záznamy ze začátku minulého století o prodeji lanýžů na trzích v Praze, Brně, ale i na Slovensku.
V minulém století byl učiněn rozsáhlý pokus prof. Macků o pěstování teplomilnějšího lanýže T. melanosporum. Nicméně jak uvádí, do pokusu zasáhly obě světové války a většina ploch byla zničena a pokus nebyl řádně vyhodnocen. Velmi zajímavá je však jedna jeho poznámka, kde uvádí ve smyslu, že kdyby pokus měl znovu realizovat, vybral by si k tomu již lanýž burgundský.