Cesta po švýcarských a německých lanýžárnách

28.07.2022
Švýcarsko - lanýžárna
Švýcarsko - lanýžárna
Lanýžárna je složena z několika druhů stromů
Lanýžárna je složena z několika druhů stromů

Jarní sezóna 2022 je úspěšně za námi a s překvapením zjišťujeme, že máme čas, udělat si po dvou a půl letech dovolenou. Tematicky volba padla, jak jinak, na lanýže. Zatímco po lanýžárnách v tradičních lanýžových zemích, zejména ve Francii jsme od roku 2016 najezdili již tisíce a tisíce kilometrů o pěstování lanýžů ve Švýcarsku a Německu jsme měli pouze základní informace. A to jsme se rozhodli změnit.

Zejména nás zajímalo, zda se jejich umístění blíže k České republice nějak projeví na technologii pěstování. Rovněž jsme byli velmi zvědaví, zda se nějak projeví příslovečná švýcarská a německá preciznost i silné kapitálové zázemí obyvatel těchto zemí.

Nakonec nás čekalo velké překvapení.

Jak jsme již mnohokrát popisovali, většina pěstitelů lanýžů se v tradičních zemích, umístěním své lanýžárny nijak nechlubí. Spíše naopak. Důvodem je nebezpečí krádeží lanýžů v sezóně. Výjimkou jsou pouze pěstitelé, kteří využívají svých lanýžáren na akce pro klienty a Ti mají lanýžárny zpravidla v blízkosti trvale obývaných nemovitostí, většinou ještě doplněné o nějaký bezpečnostní systém.

Pátrání po lanýžárnách je tak opravdu detektivní činností. Je nutné se předem smířit s tím, že ani nájezd několika set kilometrů po okolí, většinou záměrně uváděného velmi nepřesného umístění lanýžárny, nemusí přinést úspěch v podobě fotografie do naší sbírky evropských lanýžáren.

Jak jsme si vyzkoušeli, obdobná situace je i ve Švýcarsku a Německu. Nicméně i tak se občas úspěch dostaví a přikládáme Vám pro představu fotografie ze švýcarské lanýžárny.

Co je nutné konstatovat, tak Švýcaři i Němci začali s novodobým pěstováním lanýžů o několik let dříve, než pěstitelé v ČR. To je i krásně vidět na fotografiích, kde jsou stromy již v produkčním věku. Jak vysoká je tato produkce se zde, stejně jako ve Francii, nepresentuje.

V případě, že bychom měli ve stručnosti shrnout nashromážděné informace, tak se lze domnívat, že švýcarské a německé lanýžárenství má k sobě velmi blízko. Co pro nás bylo již avizovaným obrovským překvapením je, že se pravděpodobně Švýcarům ani Němcům nepodařilo nastartovat výzkum a inovace v pěstování lanýžů. V Německu jsme narazili na firmu, která by tímto směrem určitě chtěla jít, bohužel se jí nedostává dostatečné podpory ze strany vědecké komunity. To, že by některá z těchto firem měla vlastní výzkumnou laboratoř, je pro ně bohužel úplně nereálné.

Dle dostupných informací tak pěstitelům ve Švýcarsku i Německu nezbývá, než se držet metod, které z většiny pochází z Francie 80. let minulého století a moderní věda je již dávno překonala. Na to si ostatně velmi stěžují i samotní pěstitelé lanýžů ve Francii.

Nezbývá tedy, než ocenit odvahu a nadšenectví švýcarských i německých lanýžářů.

My jsme ve stejné situaci byli v roce 2016 a přiznáváme, že jsme neměli odvahu zainvestovat do pěstování lanýžů těmito "tradičními metodami". Rizikovost byla z našeho pohledu příliš vysoká. Pravdou je, že jsme si vybrali značně složitější, delší a násobně dražší cestu v podobě založení vlastní laboratoře a realizace vlastního výzkumu. Náš výzkum trvá již šest let, celkové náklady se pohybují v osmimístné částce. Nicméně výsledkem je, že dle dostupných informací Češi jako jediní na světě již rok:

- sází do půdy špičkové, geneticky testované sazenice, kde je zaručena přítomnost lanýže burgundského. Přes to, že dovážíme sazenice od nejlepších evropských pěstitelů, náš test vyřadí 2 - 40 % sazenic jako nekvalitně očkovaných. Ještě nikdy jsme nezažili, že by celá šarže byla v pořádku. Obrovským rizikem těchto nekvalitních sazenic je, že se na nich často místo lanýže vyskytuje dokonce konkurenční houba, která lanýže zcela vytlačila a po případné výsadbě do lanýžárny by s vysokou pravděpodobností pokračovala ve vytlačování lanýže i z celé lanýžárny.

- rovněž jako jediní na světě si mohou naši klienti prověřit půdu budoucí lanýžárny ještě před výsadbou, na obsah všech škodlivých látek pro lanýže. Dle již proběhlých testů cca 25 % půdy v ČR obsahuje pro lanýže nebezpečné látky. Jinak řečeno, bez tohoto testu by 25 % zakladatelů lanýžáren v ČR bylo předem odsouzeno k neúspěchu.

- rovněž jako jediní na světě mohou naši pěstitelé dopřát při výsadbě lanýžovým sazenicím podporu v podobě mikrobiologického preparátu, který obsahuje v přírodě přirozeně se vyskytující tři kmeny bakterií. Tyto bakterie pomáhají lanýži v aklimatizaci a velmi významně tak zvyšují pravděpodobnost úspěchu. V laboratorních podmínkách urychlovaly regeneraci a růst lanýžového mycelia až o neuvěřitelných 500 %. Tento preparát je pravděpodobně další malou revolucí v lanýžárenství a v současné době ho testuje státní instituce pro schválení do prodeje.

Zatím se tedy zdá, že naše "delší, zato o mnoho dražší cesta" 😊 za pěstováním lanýžů se značně vyplatila.

Hezké léto 😊