Blog o lanýžích

 

Vánoční lanýžové trhy ve Francii mají neopakovatelnou atmosféru. Jako každoročně jsme se na ně vypravili i v roce 2019. Na první trh jsme dorazili necelou hodinu po jeho otevření a již se sklízelo. Lanýžů bylo málo a vše se bleskově vyprodalo. U druhého trhu jsme se rozhodli raději přespat v místě a můžeme Vám tak zprostředkovat atmosféru nočního...

Lanýž burgundský, T. aestivum uncinatum, se přirozeně vyskytuje v podstatné části Evropy. V České republice se vyskytuje rovněž. Je zde přísně chráněn. Jeho omezený výskyt v naší republice je pravděpodobně způsoben tím, že lidé mu postupně obsazují jeho přirozená stanoviště. Ještě na začátku minulého století se prý prodával v Praze na trzích.

Nejjednodušší dělení lanýžů je podle barvy na černé a bílé, jak symbolické. Lanýžů je velké množství druhů, proto se zabývejme těmi, které můžete potkat v restauracích. Doporučujeme naučit se níže uvedených několik latinských názvů lanýžů. Slouží pro jednoznačnou identifikaci druhu lanýže. Mezi lanýži jsou velké cenové rozdíly a prodejci i...

V rámci grantového výzkumu ČR, který pro Akademii věd vedl doc. Gryndler, bylo identifikováno v České republice 16 druhů lanýžů. Několik z nich patří mezi kulinářsky cenné. Většina lanýžů je v ČR velmi přísně chráněna pod velkými pokutami a jejich sběr (správně lov, lanýže se jako jediná houba loví) je vyloučen.

Lanýž svoje plodnice ( hlízy ) vytváří, na rozdíl třeba od hřibů, pod zemí. Nejčastěji v hloubce 0 - 30 cm. Zmiňovanému hřibu stačí k rozmnožení vítr, který roznese spory z jeho klobouku po širém okolí.